Koloroterapia – czyli leczenie kolorami wywodzi się ze starożytności. Wiedza ta praktykowana była m.in. w Grecji, Egipcie oraz krajach azjatyckich, takich jak Indie, Chiny czy Tybet. Nauka o kolorach przez stulecia stosowana była w celu przywracania ogólnej równowagi organizmu człowieka. W Polsce dziedzina ta jeszcze do niedawna była całkowicie nieznana, a fizjoterapeuci podchodzili do niej z dystansem. Ostatnie lata pokazały, że koloroterapia zyskuje coraz większa popularność, ciesząc się zainteresowaniem zarówno ze strony psychologów, jak i przedstawicieli innych obszarów medycyny. Zaczęto dostrzegać korzystny wpływ kolorów na zdrowie i samopoczucie pacjentów. Badania pokazują, że kolory wpływają na nasz organizm w określony sposób, zależnie od barwy: pobudzają i ożywiają bądź też wyciszają i uspokajają.
Koloroterapia pomaga w uzyskaniu i utrzymaniu równowagi energetycznej w okresach osłabienia ogranizmu, w czasie rekonwalescencji przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Ponadto minimalizuje stres, ogranicza zaburzenia snu, zmniejsza ataki migreny, uśmierza bóle oraz optymalizuje przemianę materii. Zaleca się jej regularne stosowanie z wykorzystaniem zmysłu wzorku lub miejscowo na skórę naświetlając ją z niewielkiej odległości.
Każdy kolor ma swoją funkcję i tak dla przykładu:
Biały: ma pozytywny wpływ na regenerację organizmu, dodatkowo ożywia oraz przyśpiesza proces gojenia ran.
Czerwony: pobudza organizm, poprawia ukrwienie oraz przyspiesza metabolizm komórek skóry. Niezalecany osobom z wysokim ciśnieniem czy chorobami krążenia.
Niebieski: uspokaja, koi nerwy, poprawia koncentrację, jak również wzmacnia przebieg procesu oczyszczania się skóry.
Żółty: wzmacnia i ożywia organizm, oddziałuje korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Polecany przy stanach obniżonego samopoczucia, niewskazany z kolei dla osób nerwowych.
Zielony: przyczynia się do przywrócenia równowagi wewnętrznej oraz pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Dodatkowo wspomaga proces zmniejszania się zmarszczek.