Czy kiedykolwiek myślałaś/myślałeś, czym jest skimmer?
Założę się, że nikt, kto czyta ten tekst, nie brał pod uwagę w momencie zakupu lub planowania zakupu, elementu, jakim jest skimmer w jacuzzi.
A szkoda…
(jako, iż mieliśmy kilka uwag, że przydałoby się nieco opisów konkretnych rozwiązań technicznych, ten artykuł wpisuje się w cykl Technika i rozpoczynamy nim cykl opisywania konkretnych, zwykle opatentowanych rozwiązań Sundance).
Po pierwsze. Co brudzi się najbardziej?
Woda.
A gdzie, w wodzie znajduje się najwięcej zanieczyszczeń?
Na powierzchni (całkiem ciekawy artykuł – nawet momentami drastyczny – znalazłem przeszukując sieć pod kątem uzasadnień – O higienie na basenie – Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Gryficach – PDF).
Właśnie dlatego typowo publiczne baseny i spa mają wokół obrzeża kratkę – rynnę przelewową – by zbierać jak najwięcej zanieczyszczeń z powierzchni. Więcej na ten temat we wpisie o publicznych wannach spa.
Skimmer SlipStream (seria 880 i 780) – najszerszy skimmer w branży ma pełnić właśnie tę funkcję w kompaktowym spa. Dodatkowo został on wyprofilowany oraz tak zaprojektowany, by unosił się lekko na powierzchni. Stąd – praca pompy powoduje zassanie unoszonych zanieczyszczeń do komory filtra całą szerokością skimmera, a jego budowa skutecznie zabezpiecza je przed powrotem do wnętrza spa w pobliże kąpiących się.
Oczywiście sam skimmer, nawet najlepszy to nie wszystko. Wchodzi on w skład całego zaprojektowanego systemu jakości wody, łącznie z pompami (np. Dynamic Flow), filtrami (np. MicroClean I, II, III), komorą brominatora, ClearRay itd.
Można zacytować w całości jednego ze szkoleniowców Sundance:
Wprowadzony ponad dwadzieścia lat temu i ciągle stosowany na wyłączność system Slipstream Skimmer jest integralną częścią Systemu Oczyszczania MicroClean. Powodem, dla którego tak dobrze działa jest przede wszystkim jego wielkość – ponad dwadzieścia cali. Skimmer wykorzystuje napięcie powierzchniowe wody, ściągając szybciej drobne zanieczyszczenia i tłuszcze, by nie zbierały się w takiej ilości na linii wody. Zwykłe spa (także w naszej serii 680), które stosują mniejsze, konwencjonalne skimmery często pozostawiają duże osady na obrzeżu już przy pojedynczym użytkowaniu. Oczywiście, gdy już zanieczyszczenia przechodzą do skimmera są wychwytywane w filtrze MicroClean, pozostawiając wodę czystą. Dodatkowo w skimmerze znajduje się dozownik odpowiednich środków, które pozwalają pielęgnować spa.
Zalety rozwiązania:
- 20 calowa szerokość skimmera (ok. 50 cm) szybko zbiera zanieczyszczenia z powierzchni, dzięki czemu zapobiega powstawaniu osadów na obrzeżu. Czyli mamy mniej roboty przy pielęgnacji 😉
- Profilowany pod kątem kształt skimmera skutecznie zapobiega przed nawrotem zanieczyszczeń z komory filtra z powrotem do wnętrza niecki. Czyli kąpiemy się w czystszej wodzie 🙂
- Skimmer automatycznie dopasowuje się do poziomu wody. Nalejesz mniej wody lub zostanie wychlapana czy wyparuje? Nie szkodzi, skimmer dalej spełni swoją rolę. Można na nim polegać 🙂
- Wbudowany dozownik środków ułatwia pielęgnację. Zawsze czyściej w dodatku proste…
Podsumujmy
Nie zakładam, że finalna decyzja zakupu spa będzie opierała się na skimmerze albo że znajdzie się on na czele listy niezbędnych cech. Ale chyba każdy zgodzi się, że dobrze zaprojektowany skimmer ma znaczenie?