Dobrze zaaranżowany ogród to przedłużenie domu. Jak go urządzić tak, by stanowił doskonałą przestrzeń do relaksu? Na to pytanie odpowiadają Jakub i Łukasz eksperci od ogrodów z Garden Pro.
W ogrodzie niezwykle ważne są rośliny – to one decydują o jego atmosferze. Wielbiciele minimalistycznych rozwiązań postawią zapewne na równo przycięty trawnik z pojedynczymi akcentami w postaci kępy róż, czy lawendy. Pasjonaci roślin zachwycą się ogrodem żywym i intensywnym , który wciąga feerią barw i zmieniających się kompozycji bylinowych. Alternatywą wartą rozważenia jest też ogród leśny lub ogród, w którym umieścimy naprawdę wysokie drzewa. Rozwiązań jest mnóstwo i warto zadać sobie pytanie, jakie rośliny kochamy, jakimi chcemy się otaczać i tak, w zgodzie z tym, co nam w duszy gra, projektować ogród.
W pięknym ogrodzie wypoczywać można w każdym miejscu – pod drzewami i krzewami czy wprost na miękkiej zadbanej murawie. Jeśli jednak pragniemy prawdziwie komfortowego wypoczynku, warto pomyśleć o meblach ogrodowych. Ogromny stół z krzesłami zdolny pomieścić całą rodzinę oraz znajomych i przyjaciół czy komfortowa sofa, na której można się swobodnie położyć? A może jedno i drugie? Przy wyborze mebli warto sprawdzić, czy są one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Część mebli ogrodowych trzeba chować lub je przykrywać, warto zatem wybrać takie, które sprostają naszym oczekiwaniom. Najlepiej wybierać wytrzymałe tkaniny, odporne zarówno na działanie wody jak i środków czyszczących. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. sucha gąbka – dzięki jej zastosowaniu meble są miękkie i nie absorbują wody, a natychmiast ją przepuszczają. Można na nich odpoczywać wprost po wyjściu z basenu.
Nic tak nie buduje nastroju jak wkomponowane w ogród światło. Miejsca wymagające oświetlenia to przede wszystkim przestrzeń wypoczynku i biesiadowania, ale także ścieżki, które ułatwią poruszanie się po ogrodzie. Względy praktyczne to jednak nie wszystko. Na etapie planowania oświetlenia warto pomyśleć o odrobinie przyjemności. Podświetlona niezwykła kępa traw a może nietuzinkowa rzeźba? Istotne jest, żeby w ogrodzie unikać ostrych strumieni światła. Zdecydowanie lepiej nastraja światło odbite, na przykład od koron drzew. Buduje wyjątkowy klimat, nie zakłóca też efektu chromoterapii, która kreuje nastrój poprzez bodźce kolorystyczne. Odcienie żółte i czerwone działają pobudzająco, niebieskie i zielone wyciszają. Minibaseny Sundance wyposażone są w tego rodzaju oświetlenie.
Ogród to miejsce, w którym nic nie musisz. Masz ochotę na relaksacyjną kąpiel, ale najlepiej na świeżym powietrzu lub pod gwiazdami? Minibasen pozwala poczuć się we własnym ogrodzie jak na wakacjach. Można umieścić go w każdej części ogrodu – tej, w której najbardziej lubimy przebywać [zobacz też Jak zaaranżować minibasen w już istniejącym ogrodzie?] Istotnym elementem aranżacji tego miejsca jest zacienienie. Minibasen może znajdować się pod drzewami. Jest przykrywany w związku z czym nie musimy się obawiać o wpadające do środka gałązki czy liście. Trzeba jednak przemyśleć, czy te nie będą nam przeszkadzały podczas kąpieli. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zadaszenie typu pergola czy żagiel. Minibasen można zatopić w tarasie, ciekawym rozwiązaniem jest częściowe zagłębienie – wygląda bardzo estetycznie i pozwala na komfortowe wejście do wody. Ważnym elementem instalacji minibasenu jest zaaranżowanie przestrzeni, w której można się swobodnie przebrać. Przed wejściem do wody chcemy się przygotować. Oprócz przebieralni świetnym rozwiązaniem jest ogrodowy prysznic. Jeśli zadbamy o to, by była to przestrzeń komfortowa, będziemy mogli traktować minibasen jako dobre miejsce do spotkań towarzyskich. Nasi goście bez skrępowania przygotują się do kąpieli.
Jeśli chcesz się w ogrodzie relaksować, pomyśl o tym, by utrzymanie go nie pochłaniało całego Twojego czasu. Warto przemyśleć swój ogród już na etapie projektowym, żeby w przyszłości zaoszczędzić czas na jego obsłudze. Chcesz wybrać odpowiednie wyposażenie oraz zaaranżować ogród tak, by spełniał Twoje oczekiwania i potrzebujesz profesjonalnej porady? Zajrzyj do Garden Pro 🙂 Poniżej garść inspiracji.
Autorami porad są: Jakub Gardner i Łukasz Kilarski, współwłaściciele krakowskiego Garden Pro – wyjątkowego showspace.
Zdjęcia pochodzą ze stron producentów Vondom, Villevenete, Royal Botania, Sundance oraz z materiałów Garden Pro.
W ogrodzie pokazowym Garden Pro obok nietuzinkowych aranżacji, pośród designerskiego wyposażenia, możecie zobaczyć model Peyton Sundance Spas.
—————-
Spełniamy marzenia o ogrodach, oferując wyposażenie i materiały oraz najwyższej jakości produkty, m.in.: pergole, minibaseny, deski tarasowe, donice.
Służymy wsparciem na etapie projektowania ogrodu oraz realizacji projektu.
Jakie wsparcie oferujemy?
- Pomożemy dobrać sprzęty, rośliny czy materiały
- Skontaktujemy Cię z projektantem ogrodów
- Oszacujemy budżet
- Polecimy sprawdzonych wykonawców