Jak wkomponować minibasen w ogrodzie już istniejącym?

Pogoda rozpieszcza nas pierwszymi promieniami słońca, spędzamy coraz więcej czasu na zewnątrz oraz we własnym ogrodzie. Strefa relaksu w ogrodzie jest wtedy jednym z ważniejszych miejsc i co istotne – jest także przedłużeniem salonu.

Dobrym rozwiązaniem do poszerzenia wachlarzu możliwości odpoczynku we własnym ogrodzie jest zakup minibasenu. Co w sytuacji, gdy nasz ogród jest już urządzony? Wtedy najlepiej zastanowić się, gdzie najczęściej spędzamy czas w ogrodzie, gdzie czujemy się komfortowo. Nie zawsze konieczna jest zmieniana układu ogrodu, nasadzeń roślinnych, czy małej architektury. Jeśli przestrzeń ogrodowa jest już w pełni urządzona i podzielona na strefy funkcjonalne, wystarczy odwołać się do kilku poniższych wskazówek, by znaleźć idealne miejsce na wymarzony minibasen w ogrodzie.

Wyznaczanie stref

minibasen w ogrodzie zdjęcie 1

Może zdarzyć się też, że nastąpi konieczność modernizacji istniejącej przestrzeni, tak aby efekt ostateczny zachwycił najbardziej wymagających. Wtedy też, zgodnie z zasadami sztuki ogrodowej, należy wyznaczyć w ogrodzie strefy – rekreacyjną, odpoczynku, użytkową, itp. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ponieważ w trakcie użytkowania ogrodu takie strefy wydzielają się same – np. strefa relaksu to miejsce w którym spędzamy czas po ciężkim dniu. W takich miejscach też najbardziej lubimy czytać książki, zapraszać gości do wspólnego spędzania czasu.

Nasadzenia roślin

Po wyznaczeniu stref w przestrzeni ogrodowej należy zwrócić uwagę na nasadzenia roślinne – czy wszystkie rośliny dobrane są do odpowiednich warunków, czy skomponowane są w zadowalający sposób. Warto też zwrócić uwagę na fakt, czy nie warto oddzielić żywopłotem roślin jednej strefy od drugiej. Taki żywopłot niekoniecznie musi powstać z wysokich żywotników, można zastosować szereg niskich krzewów, jak np. porzeczkę alpejską.

Aranżacja miejsca pod minibasen w ogrodzie

Kiedy ogród jest już przygotowany na wprowadzenie nowego elementu, jakim jest minibasen, należy zaaranżować odpowiednie miejsce, aby cieszyć się jednocześnie z kąpieli w ciepłej wodzie, jak i z uroczych okoliczności przyrody.

Podstawowe aspekty, na jakie należy zwrócić uwagę:minibasen w ogrodzie zdjęcie 2

  • Miejsce pod minibasen powinno być zlokalizowane w osłoniętej części ogrodu, tak aby zapewnić komfort podczas korzystania, z daleka od widoku na ulicę i niezbyt blisko ażurowej części ogrodzenia graniczącego z sąsiadami.
  • Najkorzystniej zaplanować minibasen w bliskiej okolicy wyjścia z salonu na ogród– żeby droga do niego nie była zbyt długa. Gdy takiego miejsca w ogrodzie brak lub nie ma istniejącego osłonięcia z pomocą przychodzą rośliny. Dadzą one efekt prywatności oraz umilą czas spędzony na relaksacyjnych kąpielach.
    Z powodzeniem można umieścić minibasen także na tarasie. Aby całość kompozycji zachwycała wystarczy dobrać wysokie ciekawe donice z odpowiednimi roślinami nadającymi całości założenia charakteru oraz niesamowitego klimatu.
  • Należy zaplanować ścieżkę prowadzącą do minibasenu bezpośrednio z tarasu lub salonu, zapewni ona możliwości bezpiecznego przejścia z domu. Materiały na ścieżkę należy dobrać do stylu w jakim urządzony jest ogród, aby całość była spójna i harmonijna. Istotne jest też, aby materiał, z jakiego została wykonana ścieżka, nie stawał się śliski w kontakcie z wodą. Po wyjściu z kąpieli w drodze do domu musi być zapewniony maksymalny komfort i bezpieczeństwo.
  • Aby całość aranżacji była ciekawa i harmonijna, warto zaplanować dosadzenie nowych roślin w ogrodzie tak aby zapewnić ostateczny efekt wizualny. Dosadzenie roślin zapewni dodatkową prywatność podczas gdy jedni z domowników będą odpoczywać na tarasie z książką, a inni zdecydują się na kąpiel. Zamiast roślin można także wykorzystać elementy małej architektury – jak parkany i trejaże – współgrające ze stylem ogrodu i dające poczucie prywatności.

Minibasen może stać się niezwykle ozdobnym oraz często użytkowanym miejscem w ogrodzie, gdy jest dobrze wkomponowany w istniejący układ ogrodu. Gdy brak nam pomysłu, warto skontaktować się z profesjonalną pracownią projektującą ogrody, a wtedy możemy być pewni że cały ogród zyska nowe życie.

Autorzy:
mgr inż. Agata Zamorska-Kapusta
mgr inż. Agnieszka Niepsuj
z pracowni Greenery Kraków
www.greenerykrakow.pl

Zadzwoń, zapytaj o swój ulubiony  500 850 850 lub wypełnij formularz poniżej:

wanny z gwarancją do 10 lat

Powiązane:

Kategorie:
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner