Wiadomo, że hydroterapia ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Relaksuje, redukuje napięcie mięśniowe, poprawia samopoczucie i przede wszystkim, jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi, czy chwilę relaksu.
Michał i Marek Żurek, Naturalmed i ich wanna spa model Peyton[/caption]Jaki tak naprawdę wpływ ma jacuzzi (wanna spa, minibasen) na nasz organizm, opowiada mgr fizjoterapii Michał Żurek z Centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej Naturalmed w Tarnowskich Górach.
Jacuzzi (wanna spa) kojarzy się wielu ludziom z wannami wytwarzającymi bąbelki, które mają relaksować i odprężać. Można je spotkać na basenach, w sanatoriach, jak również w prywatnych domostwach. Owszem jacuzzi samo w sobie jest relaksujące, ale mało ludzi wie jaki korzystny wpływ może mieć ono na organizm, ponieważ jego zastosowanie może mieć bardzo szerokie spectrum.
Wanny spa: korzyści z hydroterapii
Wanny z hydromasażem pomagają zrelaksować ciało, jak i umysł. Dają natychmiastową ulgę w stresie. Jednak to dopiero ułamek możliwości jacuzzi. Każda chwila spędzona w nim to skuteczna walka z takimi dolegliwościami jak:
- bóle głowy
- apatia
- bezsenność
- rozdrażnienie
- problemy żołądkowe
- lęki
- zaburzenia odżywiania
- bóle mięśni
- nerwowość
Połączenie ciepłej wody z masażem w jacuzzi zapewnia lepsze krążenie krwi. Dzięki temu nasze naczynia krwionośne rozszerzają się, co umożliwia dotarcie większej ilości tlenu i składników odżywczych do tkanek i głównych narządów.
Hydroterapia ma również doskonały wpływ na pojemność płuc i pobór tlenu. Przyczyniają się do tego czynniki takie jak: temperatura i ciśnienie wody, jakie wywiera ona na klatkę piersiową. Gdy woda jest cieplejsza, a serce bije szybciej, można zwiększyć spożycie tlenu, a jednocześnie para oczyszcza zatoki i oskrzela. Za tym idzie również zwiększenie siły mięśni klatki piersiowej, ponieważ muszą one pracować intensywniej niż na co dzień. Jacuzzi sprzyja również zmniejszeniu dolegliwości bólowych spowodowanych silnym napięciem mięśniowym, a co za tym idzie poprawie ruchomości stawów i zapobieganiu ich sztywnieniu.
Hydromasaż jest także pomocny w przypadku takich schorzeń jak:
- niedokrwistość
- miażdżyca
- zapalenie żył
- reumatyzm
- niedowłady
- nadwyrężenie mięśni
Ma także wpływ na układ trawienny i limfatyczny, ponieważ sprawia, że wszystkie toksyny i odpady są lepiej usuwane z organizmu. Zalecany jest dla osób cierpiących na problemy gastryczne, z bólami brzucha, mdłościami, czy też brakiem apetytu.
Oprócz korzyści typowo zdrowotnych hydromasaż ma również rewelacyjny wpływ na nasz wygląd. Pomaga w walce z cellulitem. Ciepła woda w połączeniu z masującym strumieniem wody wywołującym ucisk na ciało poprawia naciąg skóry i jej ukrwienie. Często wykorzystuje się ten rodzaj zabiegu w salonach spa, lecz posiadając domowe jacuzzi z funkcją hydromasażu można korzystać z niego w domowym zaciszu.
Kąpiel w wannie spa jest też rewelacyjnym zabiegiem dla sportowców lub dla osób uprawiających rekreacyjnie intensywny wysiłek fizyczny – ponieważ przyśpiesza procesy regeneracyjne organizmu i idealnie rozluźnia silnie napięte i przeciążone mięśnie.
Wanny spa: więcej niż hydromasaż
Wanny do hydromasażu są również często wyposażone w lampki czy też głośniki, które również mają wpływ na stan naszego organizmu. Światła LED generują kilka kolorów, dzięki którym kąpiel staje się bardziej przyjemna i ma silniejsze właściwości prozdrowotne. Leczenie światłem jest wykorzystywane przy chorobach:
- skóry
- oczu
- układu krążenia
- psychicznych
- autoimmunologicznych
Dodatkowo zabieg muzykoterapii łagodzi stres, obniża depresję i przeciwdziała innym negatywnym stanom umysłowym. Udowodniono, że w niektórych przypadkach muzyka jest skuteczniejsza niż lekki uspokajające czy nasenne.
Podsumowując, zabieg hydromasażu ma wielorakie zastosowanie: od typowo leczniczego, po relaksujący i poprawiający wygląd naszego ciała. Jest polecany osobom w każdym wieku. Każdy znajdzie zastosowanie odpowiadające mu najbardziej. Spotykany jest w szpitalach, klinikach sanatoriach i salonach spa.
Często niestety bywa, że taki zabieg wiąże się z dużym wydatkiem. Rozwiązaniem może być zakup własnego jacuzzi ogrodowego lub wanny z hydromasażem. To nie tylko sposób na poprawę wyglądu i zdrowia, ale również doskonała rozrywka i sposób na złagodzenie stresu.
O autorze:
Michał Żurek, fizjoterapeuta w Centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej Naturalmed w Tarnowskich Górach http://www.naturalmedtg.pl/
Naturalmed należy do 2% najlepszych przedsiębiorstw branży medycznej w Polsce (Złote ORŁY Medycyny 2019) , a jego specjalizacją, od ponad 25 lat, jest rehabilitacja oraz leczenie dolegliwości związanych z bólami stawów, mięśni oraz kręgosłupa.