Mamy już taras, mamy gdzie usiąść, mamy osłonę przed słońcem w postaci pergoli lub parasola, a nawet mamy na czym przygotować pyszny posiłek.
Rozglądamy się wokół, zielono, ale… nieco nudno czasem?
Przydałby się jakiś szum wody? Miejsce do schłodzenia? Nieco aktywności dla nas i dzieci?
Oto kilka możliwości, jak „wprowadzić” wodę do swojego ogrodu, o których dla Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu, opowiedział nasz ekspert, Ziemowit Handke.
Oczko wodne? Zdecydowanie ma urok, patrzeć, słuchać szumu wody, choć popływają tam raczej karpie niż Ty, choć, jeśli pomyślisz o….
Staw kąpielowy. Stanowi połączenie oczka wodnego i basenu. Rozwiązanie ciekawe ze względu na ekologię, ale też interesujące wizualne. Z racji tego, że staw składa się w zasadzie z trzech części – rekreacyjnej, regeneracyjno-filtrującej i roślinnej musisz założyć zwykle powierzchnię powyżej 50m2, co może być sporym ograniczeniem. Plusem, niewątpliwie jest kwestia wizualna, nie musisz się zastanawiać, co zrobić z basenem po krótkim, letnim sezonie. Koszty typowe oscylują między 50 a 100 tys. złotych.
Basen. Każdy rodzaj basenu docenią dzieci a i dla Ciebie będzie przyjemnie się schłodzić. Jeśli chcesz popływać musi być duży, przynajmniej 8 metrów długości dla osoby dorosłej lub mieć odpowiednie urządzenia ze sztuczną falą. Proste baseny dmuchane lub stelażowe są tanie, w przypadku basenu wykonywanego przez firmę, zależnie od technologii niecki, rodzaju filtracji i wyposażenia koszty zwykle wahają się od ok. 30 tys. do nawet 200 tys. a prace trwają od kilku dni do kilku tygodni. Minusem zewnętrznego basenu jest nieco nasz klimat, zwykle uruchomimy go w maju, a zakończymy sezon w sierpniu.
Wanna spa (tzw. Minibasen lub Jacuzzi/dżakuzi). Zdecydowanie na tak. Ciepło, zdrowo, cały rok. Rozwiązanie dobre szczególnie dla nieco starszych, dla dzieci czasem może być za mało miejsca na szaleństwo.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wanny spa? Przede wszystkim na liczbę korzystających osób (najlepiej zostawić przestrzeń możliwość zmiany miejsca masażu), na wzrost – by osoba wysoka mogła wygodnie zająć pozycję. Koszty dla sprawdzonych urządzeń zwykle od 25 tys. do niemal 100 tys. zł. Koniecznie zwróć uwagę na koszty użytkowania – straty ciepła mogą sprawić, że to tańsze stanie się droższym już po kilku latach.
Więcej na temat wyboru wanny spa: https://sundance.pl/domowa-strefa-spa-jak-wybrac-wanne-spa-dla-siebie/ i przykładowe aranżacje: https://sundance.pl/galeria/
Basen spa (swimspa). Stosunkowo nowe rozwiązanie. Łączą nieco technologie wanien spa z funkcjonalnością basenu. Zależnie od potrzeb – są systemy dla sportowców i typowo rekreacyjne. Z racji konstrukcji – nie wymagają specjalnych prac ziemnych poza wytrzymałym podłożem. Na pewno ich zaletą jest możliwość korzystania przez cały rok i łatwość instalacji. Choć ze względów na różne temperatury sugerowane do pływania i masażu, nie licz, że jedna niecka zapewni i dobry masaż i pływanie. Ceny wśród zachodnich producentów oscylują od 100 do 200 tys. zależnie od wyposażenia i wielkości. Przykładowe aranżacje swimspa: https://swimspa.pl/galeria/