Wanny spa i solanka

Wanny spa – solanka, sól i inne dodatki

Częste pytania – czy mogę dosypać soli, aromatów, dodatków do spa…

Kąpiele solankowe są i przyjemne i zdrowe. Pytanie – jak się mają do wanny spa? Czy można stosować?

Zagadnienie interesujące na dwóch planach. Zdrowotnym (kosmetycznym) i technicznym.

Kąpiele solankowe w medycynie i kosmetyce

Sól wykorzystywana jest od tysiącleci, zresztą jest temu poświęcony osobny dział medycyny – lecznictwa sanatoryjnego – leczenie solą – haloterapia , jest to też część balneologii jako takiej.

O efektach zdrowotnych pisze się wiele (choroby skóry – np. łuszczyca, gościec, nadmierna potliwość itd.), o kosmetycznych również, część z nich pokrywa się z ogólnymi zaletami kąpieli (łagodzenie stresu, poprawa krążenia), ale zwykle podkreśla się korzystny wpływ na skórę.

Przyznam, że nie czuję się na tyle kompetentny, by rozwijać temat, lepiej i szerzej robią to portale czy fora o zdrowiu i kosmetyce. To, co mnie interesuje to dwa punkty mające znaczący wpływ na technologię obiegu wody:

  • w kosmetologii stosuje się stężenia solanki od 0,2 do 1,5%,
  • w lecznictwie z kolei stężenia od 1% do 6%.

Technologia wanny spa i solanka

Generalnie producenci wanien spa, wanien z hydromasażem, nie dopuszczają stosowania dodatków nieautoryzowanych. Dlaczego?

Zapytałem o to projektantkę obiektów spa i basenów, Panią mgr inż. Annę Terentjew z firmy RBB Baseny.

Przedstawiła trzy główne wątki:

  1. pierwszy związany z wytrzymałością materiałów, z których wykonane są obiegi filtracyjne i masażowe w spa (główny czynnik to stężenie soli),
  2. drugi związany ze zróżnicowaniem solanek (często nie jest to tylko sól, ale także np. związki siarki, żelaza, manganu), które wpływają na parametry fizykochemiczne wody, mogąc zaburzyć działanie środków dezynfekcyjnych,
  3. trzeci związany ze ściekami – wymogi, co do dopuszczalnych stężeń soli w odprowadzanych ściekach.

W przypadku nr 1

Można zwykle przyjąć, że stężenia do 1-1,5% nie powinny mieć dużego wpływu na osprzęt i można zastosować w przypadku projektów spa standardowy osprzęt, w przypadku jednak wartości granicznych lub większych trzeba liczyć się ze zmianami, m.in.:

  • zmiana wymienników ciepła na tytanowe,
  • zastosowanie specjalnych pomp w wykonaniu chemoodpornym – o podwyższonej odporności na korozję,
  • zastosowanie specjalnych uszczelnień (zwykłe ulegają uszkodzeniom),
  • skrócenie okresów międzyprzeglądowych (np. problemy z wężykami o niskich średnicach),
  • zmiana elementów stalowych (poręcze, maskownice dysz, drabinki).

W przypadku nr 2

Tutaj trudno przewidzieć reakcje, jakie mogą zajść, gdyż składy solanek bywają różne, podobnie jak sama woda wodociągowa, należy się jednak liczyć z niestabilnością np. poziomu pH i większym zużyciem środków dezynfekcyjnych.

W przypadku nr 3

Zakłady wodociągowe określają poziom stężeń, które mogą być odprowadzane do ścieków (ryzyko przy większych obiektach zakłócenia pracy oczyszczalni np. biologicznych). Często wykonuje się specjalnie instalacje, które mieszają ścieki solankowe (np. z wodami po płukaniu filtrów czy wodami pokąpielowymi z pryszniców) oraz dodatkowe zbiorniki wykorzystywane w celach rozcieńczania stężeń wód solankowych odprowadzanych do kanalizacji itp.

Podsumowanie

1% stężenie to wprowadzenie 10 kg na każdy m3 wody. Utrzymywanie takiego stężenia przez dłuższy czas ma wpływ na zbiornik. Co zatem zrobić?

W warunkach publicznych – warto zdać się na projektanta. Wysokonakładowa inwestycja musi być dobrze przygotowana, odpowiedni projekt instalacji zabezpieczy nas przed ryzykiem.

W warunkach domowych  – przeczytajmy instrukcję oraz warunki gwarancji naszej wanny czy też wanny spa. W praktyce nie powinno być problemów w przypadku zwykłej wanny. W przypadku jednak rozbudowanych dodatkowych systemów hydromasażu, napotkamy zapewne ograniczenie lub punkt informujący o odpowiedzialności producenta i jakości wody. Pamiętajmy – widoczne osady w pompie czy czujnikach mogą być podstawą do nieuznania gwarancji. Chcesz zastosować solankę w Sundance? Zapytaj.

Powiązane:

Kategorie:
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner