Relaks w ogrodowym SPA nie musi być domeną miesięcy letnich. Środek zimy, bose stopy na śniegu a już po chwili przyjemna kąpiel z widokiem na pokryty śnieżną czapą ogród. Brzmi jak wypad na termy?
Taką przyjemność możesz sobie podarować na co dzień, korzystając z możliwości wanien SPA. Jeśli dobrze zaplanujesz strefę relaksu w ogrodzie, możesz liczyć na intymność.
Zaplanuj strefę relaksu lub SPA w ogrodzie, w której zrelaksujesz się i wypoczniesz również w zimie. Poniżej kilka praktycznych porad od Marty Kurek-Stokowskiej z Jakub Gardner Team.
1. Stwórz bezpieczne i przytulne wnętrze ogrodowe pod pergolą
Jeżeli chcesz stworzyć prawdziwą oazę zimowego relaksu w swoim ogrodzie lub na tarasie, zdecyduj się na wnętrze ogrodowe pod pergolą Renson (znajdziesz je na stronie Jakub Gardner Team).
Nowoczesna bioklimatyczna pergola pozwoli Ci zapanować nad zmiennością pogody. Nie musisz się obawiać, że zmokną Twoje meble czy tekstylia-dach pergoli w pozycji zamkniętej jest zupełnie szczelny. Jeśli zdecydujesz się również na zamknięcie ścian szkłem lub panelami przesuwnymi – zyskasz wnętrze, do którego nie wtargnie zacinający deszcz czy śnieg. Przy sprzyjającej pogodzie zawsze możesz otworzyć dach pergoli i podziwiać zimowe niebo lub rozsunąć ściany i obserwować wirujące płatki śniegu.
Pergola stanowi także doskonały stelaż dla akcesoriów – roślin, zasłon, czy klimatycznych lampionów.
W tak stworzonym wnętrzu poczujesz się ciepło i przytulnie, zwłaszcza jeśli skorzystasz z opcji ogrzewania w pergoli. W ten sposób połączysz domową intymność z zaletami przebywania na zewnątrz.
2. Spraw, aby strefa relaksu była bardziej prywatna
W przestrzeni SPA proponujemy, by motywem przewodnim aranżacji było drewno. Jest nie tylko piękne, ale i bardzo praktyczne. Warto zdecydować się na nie, dobierając sposób wykończenia pergoli.
Przykładowo: drewniane panele ścienne Loggiawood Privacy z drewna cedrowego są doskonałym elementem ocieplającym atmosferę pod zadaszeniem. Tego rodzaju zabudowa ścian pozwala na stworzenie atmosfery intymności. Wystarczy zastosować je na jednej ze ścian, tej, która narażona jest na widok ciekawskich oczu, by uzyskać wrażenie kameralności.
Panele w każdej chwili można rozsunąć na boki, by otworzyć widok na ogród. Dodatkowo dzielone są w połowie – niezależnie można zmieniać pozycję paneli dolnych i górnych. Możemy zasłonić dolną część panela, by się nieco osłonić, jednocześnie górną jego część pozostawić w pozycji uchylnej, która przepuszcza światło.
3. Dobierz odpowiednie oświetlenie swojej strefy relaksu
Jesień i zima to pory roku, w których szczególnie potrzebujemy światła. Jego brak w naturze możemy sobie zrekompensować doskonałym klimatycznym oświetleniem wnętrza ogrodowego.
Oświetlenie wanny spa
Wanna spa sama w sobie ma wspaniale dobrane oświetlenie.
Standardem są podświetlenia wewnątrz minibasenu, dające ciekawe efekty świetlne w połączeniu z wodą.
Dodatkowo w seriach 880 i 980 znajdziecie zintegrowane oświetlenie LED nie tylko wewnątrz, lecz też na zewnątrz wanny. Co więcej, w każdej wannie Sundance Spas® kolorem i natężeniem oświetlenia można sterować, tworząc w ten sposób odpowiedni nastrój.
Oświetlenie pergoli
Oświetlenie pergoli można rozplanować na kilka sposobów. Można je umieścić w lamelach dachu, w obwodzie dachu lub w słupach pergoli. Jednym z istotnych atutów pergoli Renson jest zintegrowane z konstrukcją oświetlenie LED (link oświetlenie).
W strefie relaksu polecamy zastosowanie przyjemnego i nastrojowego ciepłego światła, które przede wszystkim sprzyja relaksowi. Jego temperatura barwowa to 3000K.
Warto również rozważyć dodatkowo światło RGB – czerwone, zielone lub niebieskie, idealne na klimatyczne wieczory, doskonałe do podkreślenia detali i wyjątkowego klimatu wnętrza.
W połączeniu z podświetlanymi dyszami wanny Sundance® Spas stworzymy przestrzeń do chromoterapii, czyli terapii kolorami – mającej doskonałe skutki dla naszego organizmu.
4. Zdecyduj o sposobie montażu wanny spa
Elementem centralnym Twojej wymarzonej strefy relaksu z powodzeniem może być wanna spa. Do wyboru masz następujące sposoby montażu minibasenu:
- Postawienie “luzem”
- Zagłębienie pełne
- Zagłębienie częściowe
Aby podjąć świadomą decyzję, warto sobie oba rodzaje zagłębienia zwizualizować lub wypróbować na własnym tarasie, która perspektywa nam bardziej odpowiada.
Postawienie “luzem”, czy na istniejącej (oczywiście utwardzonej i o odpowiedniej nośności) powierzchni to najprostsza i chyba najwygodniejsza opcja, która daje też możliwość zmiany miejsca lokalizacji wanny spa i łatwy dostęp serwisowy.
Zagłębienie pełne wanny spa może nam dać wrażenie większej kameralności. Jesteśmy ukryci poniżej poziomu tarasu. Obserwujemy swój ogród i taras z niższej perspektywy niż zwykle. Nikt też raczej nie będzie nas w tej pozycji podglądał, ponieważ znajdujemy się poniżej linii wzroku. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tej pozycji samo wchodzenie do minibasenu może być bardziej kłopotliwe. Warto zatem pomyśleć w tym przypadku o poręczy ułatwiającej wchodzenie (pół metra w dół).
Przy zagłębieniu częściowym znajdujemy się jakby na podeście. Wchodzenie do wanny spa jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Zmienia się jednak perspektywa patrzenia. My również jesteśmy bardziej widoczni. Warto zatem przetestować wszystkie opcje i zastanowić się na najbardziej dogodną pozycją.
Przykładowe sposoby posadowienia wanny spa poniżej. Więcej zdjęć aranżacji w galerii.
We wszystkich przypadkach należy pamiętać, że wanna wymaga dostępu serwisowego. W przypadku posadowienia zwykłego, musimy jedynie zadbać o nośność i równą, twardą nawierzchnię – np. z kostki brukowej, czy betonu. Więcej na ten temat w tym artykule.
5. Zadbaj o szczegóły – nadaj “szlif” swojej strefie relaksu
Na koniec najważniejsze… czyli szczegóły! To wszystko, co decyduje o tym, czy dana przestrzeń ma swoją duszę i czy czujemy się w niej dobrze. Czasami wystarczy kilka dobrze dobranych elementów, by zbudować klimat.
-
Zasłony
W kontekście pergoli najczęściej mówimy o roletach czy panelach przesuwnych ze względu na ich praktyczne zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że nic tak nie buduje nastroju we wnętrzu ogrodowym jak ciężkie, przytulne zasłony. W połączeniu ze szklanymi panelami przesuwnymi tworzą wrażenie domowości. I tak – sprawdzą się również w lecie, kiedy pozwolimy im swobodnie powiewać na wietrze, a szklane ściany rozsuniemy.
-
Zimozielone ściany
Są piękne, naturalne, wprowadzą zieleń do naszego zimowego wnętrza. W połączeniu ze śnieżną czapą będą wyglądać wprost bajecznie. Osłonią nas przed sąsiadami czy niechcianym widokiem. Sprzyjają budowaniu intymnego nastroju, a jeśli zdecydujemy się je podświetlić będą wspaniałą nocną dekoracją.
-
Dywan, tekstylia i świece
Potraktujmy przestrzeń relaksu w ogrodzie, czy na tarasie SPA z tą samą miłością, z którą podchodzimy do urządzania wnętrza domowego. Zadbajmy o to, by było nam miękko pod stopami po wyjściu z wanny, o ciepłe koce, przyjemne poduchy. Wszystko, czego potrzebujemy, by poczuć się domowo. Dekoracyjne lampy, świece, a może rzeźby czy dzieła sztuki. Nie bójmy się urządzić przestrzeni SPA z sercem. Wszystkie dodatki będą bezpieczne, kiedy po skorzystaniu z przestrzeni SPA pozostawimy pergolę zamkniętą.
Artykuł powstał we współpracy z Jakub Gardner Team. Po więcej ciekawych ogrodowych inspiracji i porad projektantów zajrzyj na bloga:
https://jakubgardner.pl/blog-i-publikacje/