Czysta woda w spa: jak o nią zadbać?

czysta woda w wannie spa: Skimmer Sundance SpasCzysta woda to dla nas, w Sundance® Spas absolutny priorytet. Chcemy się kąpać bezpiecznie i takie samo bezpieczeństwo chcemy zapewnić naszym użytkownikom.

Od czego zależy jakość, a tym samym czystość wody w wannie spa?

Jakość wody w spa na co dzień zależy od kilku czynników:

a) jakości systemów uzdatniania wody w minibasenie,

b) wody „na wejściu”, czyli jaką wodę wlewamy do minibasenu,

c) higieny osobistej kąpiących się,

d) używanych środków czystości.

W tym artykule najwięcej uwagi poświęcimy pierwszemu z elementów.

Ad. a) Jakość systemów uzdatniania wody w minibasenie

W Sundance ® Spas nieustannie sprawdzamy i stosujemy różne technologie. Jako jedni z pierwszych testowaliśmy w spa dezynfekcję solą, układy poziome i pionowe filtrów, automatyczne pomiary pH czy stosowanie ozonatorów – generatorów ozonu itp. Niektóre z tych rozwiązań się sprawdzały lepiej, inne mniej. Takim przykładem są ozonatory, które jako rozwiązanie nie jest przez nas rekomendowane. Dlaczego? Np. ze względu na efekty uboczne stan Kalifornia mocno ograniczył możliwości stosowania ozonatorów.

Jak zatem dbamy, aby czystość wody w wannach spa Sundance® była na „tip-top”?

Aktualnie w zakresie dezynfekcji możemy wyróżnić takie elementy jak:

  • pompy filtracji – stosujemy pompy programowane w zakresie czasu pracy oraz o różnych prędkościach przepływu. Dla serii 980 i 880 zostały zastosowane pompy, które potrafią osiągnąć prędkość przepływu do 240 l/min. To jest o wiele wyższym wynikiem niż przeciętna w branży!

Z kolei w serii 680 o to, by woda była czysta, dba odpowiedni program dla pompy hydromasażu – niższy bieg pompy hydromasażu obsługuje filtr kartuszowy. Zarówno w czasie kąpieli, jak i zaprogramowanym czasie w ciągu doby,

  • filtry – każda z serii ma odrębne filtry
Filtr Sundance 880 Ultraclean I tak potężna, choć energooszczędna pompa obiegowa serii 980 i 880 pozwala na zastosowanie dwuczęściowego wkładu filtracyjnego MicroClean® Ultra, którego zewnętrzna część wychwytuje większe zanieczyszczenia, a wewnętrzna – zbudowana według zasad budowy filtrów dla wody pitnej – przechwytuje wszystkie mikrocząsteczki. Czasem filtr okazuje się zbyt dokładny i dla wygody użytkowników można zastosować inny typ filtra, łatwy w płukaniu. Filtr taki przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzymuje od roku do dwóch.
filtr serii 780 Filtr MicroClean® stosowany w serii 780 składa się także z dwóch części, nieco podobnie jak w serii 880. Nic dziwnego, zwykle ta seria dziedziczy rozwiązania od swojej „starszej siostry”. Tutaj także mamy podział na część plisowaną oraz część wyłapującą mikrocząsteczki. Zasadniczą różnicą jest jednak sposób przepływu wody. Otóż część plisowana jest obsługiwana przez jedną z pomp masażowych, a część gęsta przez osobną pompę cyrkulacyjną. W ten sposób łączy się zarówno moc i dokładność.
Czysta woda w minibasenie: Filtr do spa serii 680 Seria 680 bazuje na sprawdzonych branżowych rozwiązaniach. Absolutnym standardem branży, wypracowanym przez lata są stojące filtry kartuszowe. To właśnie z nich czerpie seria 680. Co więcej, by zanieczyszczania były zbierane z powierzchni wody, filtr jest umieszczony w specjalnej komorze zakończonej skimmerem podobnym do teleskopu. Dopasowuje się on do wysokości wody w minibasenie i wyłapuje najdrobniejsze, unoszące się na wodzie cząstki.
  • system uzdatniania wody
Czysta woda - system Clearray Każdy z minibasenów Sundance® Spas jest wyposażony w specjalną lampę ClearRay®. W 2012 Sundance® Spas wprowadził w miejsce ozonatorów mniej inwazyjne, a skuteczne rozwiązanie CLEARRAY® Water Purification System. Po latach testów laboratoryjnych i wywiadów z Klientami udało się nam wypracować kompromis pozwalający ograniczyć ilość wykorzystywanych środków chemicznych.
System uzdatniania wykorzystuje technologię UV-C, niewytwarzającą ubocznych produktów gazowych czy chemicznych. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana w farmacji, rozlewniach napojów i medycynie, gdzie potrzebna jest czysta woda:
– działa na 99,9% patogenów przenoszonych w wodzie,
– fabrycznie montowany,
– umożliwia redukcję środków chemicznych o ok. 50% (testy w naszych laboratoriach),
– łatwa pielęgnacja i wymiana żarnika,
– brak ubocznych produktów,
– trwałe elementy ze stali szlachetnej i kwarcu.
Czysta woda w wannie spa: Skimmer Sundance Spas Pływające, szerokie grodzie skimmera to cecha charakterystyczna minibasenów Sundance® Spas. Opatentowana technologia Slipstream™ powoduje, że do komory skimmera dostają się zanieczyszczenia powierzchniowe. W dodatku gródź skimmera poprzez swoją konstrukcję jest ruchoma i tak profilowana, że dopasowuje się automatycznie do poziomu wody i nie wypuszcza zanieczyszczeń, które dostały się do środka komory. Szerokość skimmera ma także olbrzymie znaczenie. W praktyce pozwala to otrzymać obieg wodny zbliżony do obiegu rynny przelewowej charakterystycznej dla urządzeń publicznych w wielkich aquaparkach przy zużyciu o wiele mniejszych nakładów energii.

Ad b) Woda „na wejściu”, czyli jaką wodę wlewamy do minibasenu

Woda, którą wlewamy do wanny spa może być z wodociągów lub ze studni. I może zawierać różne składniki. Od żelaza, przez wapń, po bakterie, zależnie od miejsca może też mieć różne pH. Warto wziąć to pod uwagę. Wbrew pozorom – „brudna” woda lejąca się z węża nie zawsze jest problemem, bo oznacza, że zanieczyszczenia są sporej wielkości. Z kolei zanieczyszczenia niewidoczne dla oczu, np. wysoki poziom żelaza, mogą się ujawnić dopiero po dodaniu do wody środków czyszczących – zdarza się, że właściciel spa z przerażeniem stwierdza, że miał czystą wodę, dodał czystego chloru, a woda robi się brązowa 🙂

O wodzie będziemy pisać jeszcze niejednokrotnie. Na razie po prostu warto zapamiętać, że woda wodzie nierówna i trzeba to wziąć pod uwagę.

Ad c) Higiena osobista kąpiących się

Oczywiście na myśl przychodzi każdemu przede wszystkim brud 🙂. Niemniej pod uwagę trzeba bardziej wziąć używane środki kosmetyczne. Każdy krem, olejek, czy tusz wprowadza do wody różne składniki. Może to być coś, co wpłynie na kwaśność wody, jednak może też być to pyłek, który np. zostanie przechwycony przez filtr. Olejki potrafią „zaimpregnować” strukturę filtra tak, że nie będzie chciał przepuścić wody i zmniejszy się jego wydajność. Podstawowa kwestia zatem przed kąpielą w spa to wcześniejsza kąpiel 🙂

Ad d) Używane środki czystości

Przede wszystkim nie mamy na myśli środków czystości stosowanych w łazienkach. Mydło czy płyn do kąpieli dałby sporo radości wszystkim wokół – jeśli ktoś (oczywiście przez przypadek) nalał płynu do naczyń do fontanny, a piana pokryła rynek.

Nie bez powodu używamy nazwy minibasen. Podstawowymi parametrami wody basenowej jest poziom pH (kwasowość/zasadowość – bo od niego zależy działanie dezynfekcji) oraz chlor (ew. brom lub tlen aktywny).

W bardzo wielu przypadkach te podstawowe środki wystarczają do tego, by woda była w porządku. Czasem jednak z różnych przyczyn (nieobecności, gwałtownych zmian pogody, większej liczby użytkowników czy też ich higieny) woda wymaga dodatkowej troski. Wtedy mamy do dyspozycji cały arsenał środków. Od środków przeciwko glonom (zielony odcień wody), poprzez środki przeciw pienieniu się, przeciwko osadom wapiennym, po środki do czyszczenia linii brzegowej czy całego spa. Zwróć jednak uwagę, nie wszystkie środki są odpowiednia i dla spa i dla basenu (np. tabletki wolnorozpuszczalne, tzw. wielofunkcyjne).

Podsumowanie

Czysta woda spa to wypadkowa jakości urządzenia i troski użytkownika. Warto jej poświęcić uwagę, by cieszyć się ze swojego spa przez długie lata.

Napisz, jak radzisz sobie ze swoim spa lub basenem, możesz też zadać pytania w komentarzu. Zachęcamy.

Powiązane:

Kategorie:
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner