Po co spuszczać wodę ze spa?
Generalnie wodę spuszcza się w kilku przypadkach:
- rutynowa wymiana wody,
- chcemy przenieść spa w inne miejsce,
- nie chcemy korzystać ze spa przez dłuższy czas.
Co zrobić z wodą?
Przede wszystkim, przed procesem spuszczania wody zadbajmy o to, dokąd powędruje woda ze spa. Obniżmy poziom chloru, jeśli jest zbyt wysoki (jeśli mamy czas możemy poczekać, aż spadnie samoistnie lub dodać środki w rodzaju „anty chlor”. Jeśli woda nie będzie już zawierała ostrych środków, można zużyć ją w przydomowym ogrodzie lub wylać do kanalizacji.
Jak spuścić wodę z jacuzzi?
Ad a) i b)
W przypadku rutynowej wymiany wody bądź spuszczenia wody, by przygotować spa do podróży, czyli opróżnienie na krótki czas (zwykle ma to miejsce co 3 do 6 miesięcy) chodzi nam po prostu o pozbycie się większości wody, która „zasymilowała” już zbyt dużo środków chemicznych i zanieczyszczeń.
Zwykle producenci przewidzieli do tej czynności odpowiednie zawory bądź całe systemy przyłączy, np. takie coś:
Oczywiście, gdy nie chcemy za długo czekać, możemy użyć dodatkowego węża (uwaga na przyłącza, typowe miary w USA różnią się od naszych), który najpierw zasyfonujemy, a potem włożymy do środka spa. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie użycie prócz węża – pompy zatapialnej – takie rozwiązanie preferują na przykład nasi serwisanci w Sundance Spas, by przyspieszyć cały proces.
Jeśli spa będzie od razu ponownie zalane, nie trzeba troszczyć się zupełnie o wodę, która pozostaje w orurowaniu czy zaworach. Jeśli natomiast chcemy je przenieść, można rozważyć odessanie odkurzaczem wodnym wody z orurowania – w niektórych wypadkach to kilkadziesiąt litrów!
Nota bene: pamiętajmy, by przed całym procesem odłączyć zasilanie spa!
Inaczej jednak, gdy:
Ad c) Chcemy spuścić wodę, bo nie będziemy korzystać z urządzenia.
Szczególnie, jeśli będzie to miało miejsce przed zimą. Wtedy zalegająca w orurowaniu czy zaworach woda może stać się niebezpieczna dla urządzenia i w przypadku zamarznięcia doprowadzić do jego uszkodzenia (tego typu uszkodzenia w zasadzie nigdy nie są uznawane w ramach gwarancji). Warto przeczytać co o zimowaniu napisała koleżanka odpowiedzialna za serwis.
Zdecydowanie polecamy kontakt z serwisem, ale jest to także możliwe we własnym zakresie.
Jak spuścić zatem wodę przed zimą?
- Odłączmy spa od zasilania.
- Opróżniamy wnętrze spa z wody jak to opisano przy standardowym opróżnianiu powyżej.
- Odłączamy grzałkę od zasilania.
- Włączamy na chwilę bezpieczniki i na kilkadziesiąt sekund włączamy dmuchawę wodną (jeśli jest) – najlepiej zrobić to po uprzednim nałożeniu na spa pokrywy 🙂
- Po ponownym wyłączeniu zasilania wyciągamy filtr i opróżniamy z wody komorę filtra.
- Wycieramy wnętrze spa.
- Poluzowujemy nakrętki spustowe na pompach i grzałce – to szczególnie ważne – woda nie może pozostać w tych elementach!
- Odkurzaczem wodnym lub kompresorem przedmuchujemy orurowanie, by w nim bądź zaworach nie pozostała woda.
- Wycieramy do sucha wnętrze spa.
- Zabezpieczamy całe spa i pokrywę.
UWAGA: najwięcej awarii spa ma miejsce w wyniku nieprawidłowego przygotowania urządzenia do zimy lub nieprawidłowego rozruchu po przestoju. Jeśli nie jesteś pewien tego, co robisz, skontaktuj się z obsługującym Cię serwisem.