Jacuzzi ogrodowe? Co warto wiedzieć planując?

Najlepsze z możliwych miejsc dla Twojego domowego spa – ogród.

Piękna wiosna, wszystko kwitnie… Na przykład tak:

jacuzzi ogrodowe - przykład

Albo styczeń, śnieg po pas… Marzenie… Właśnie tak:

jacuzzi ogrodowe zimą

Kiedyś, gdy zaczynaliśmy współpracę z Sundance Spas instalacja w ogrodzie wywoływała wiele emocji. Pierwsi Klienci zwykle przybywali z USA, gdzie jacuzzi ogrodowe było znane od lat, my – tubylcy do hasła kąpieli w ogrodzie przez cały rok podchodziliśmy jak pies do jeża 🙂 Mało kto jeździł wtedy do ciepłych źródeł i pomysł wydawał się skrajnie abstrakcyjny – standardem było spa w domu (klikając w link można poczytać o takiej lokalizacji).

Dodatkowo takie coś w ogrodzie, wystawione na widok sąsiadów, wywoływało skrajne emocje. Wtedy cena najtańszego spa była porównywalna z ceną mieszkania.

Na szczęście mamy to już za sobą. Minibaseny, choć nadal rzadkie, nie są już czymś nieznanym (szczególnie gdy użyjemy wobec nich słówka jacuzzi lub dżakuzi). W dodatku w tej chwili w wielu ogrodach koszt minibasenu, nawet Sundance Spas, to ułamek ceny projektu tegoż ogrodu…

Nie znaczy to jednak, że nie warto poświęcić czasu planując, gdzie nasza wanna spa ma się znaleźć. Co zatem warto rozważyć?

Dostawa – jak wnieść jacuzzi ogrodowe do ogrodu 🙂

dostawa jacuzzi dźwigWrażenia z dostaw przedstawialiśmy już kilka razy, ale pewnie jeszcze nieraz spotkamy się z reakcją „nie myśleliśmy, że to takie wielkie”. Typowe sprawy do rozstrzygnięcia to:

 • do jakiego miejsca może dojechać auto,
 • czy będzie dość miejsca, by rozładować tam minibasen (wymiary, wymiary, wymiary, np. 2x2x1 m),
 • ile osób będzie do pomocy w transporcie,
 • czy można użyć np. wózka lub kółek transportowych, czy też podłoże to uniemożliwia,
 • czy na drodze transportu będą przeszkody (a to górka piasku po budowie, a to krzew pinii, a to płotek ozdobny metrowej wysokości, a to dwie furtki czy pergole).

Miejsce docelowe – gdzie ma stanąć Twoje spa?

W Norwegii na prezentacji Sundance tamtejszy dealer twierdził, że jeśli temperatura spada poniżej minus 20-30 stopni C to dobrze, by minibasen nie był dalej niż 10 metrów od domu, bo wtedy można już poczuć zimno przy wchodzeniu 🙂 I tego się trzymajmy (swoją drogą ostatnio znalazłem przyjemny artykuł o jacuzzi w architekturze krajobrazu właśnie z zimowymi zdjęciami).

Wskazówki:

 • podłoże powinno stabilnie unieść ciężar np. 1,5 tony (położenie na trawie może spowodować, że nie będzie równo, co wpływa na gorszą pracę pomp masażu czy filtracji,
 • czy w pobliżu rosną drzewa lub krzewy, które będą pylić, tracić liście (w trakcie używania nie za bardzo będzie nam się chciało wyławiać roślinne resztki czy czyścić spa z kwiatowych pyłków). Jacuzzi ogrodowe ma być źródłem przyjemności a nie utrapienia,
 • jak w tym miejscu operuje słońce? Nie powinno się nigdy umieszczać urządzenia tak, by było wystawione przez bardzo długi czas na silne promieniowanie słoneczne,
 • czy w trakcie kąpieli będziemy mieć zapewniony spokój i swobodę czy też będziemy na widoku całego sąsiedztwa (jeden z klientów kilka lat temu jechał po pergole w niedzielę, gdyż po mszy koło jego posesji przeszła cała wieś pooglądać nowy nabytek 🙂
 • gdzie i jak będziemy spuszczać wodę oraz jak napełniać swoje spa? Zrobimy to kilka razy do roku, nie trzeba ciągnąć stałego przyłącza (jeśli nie wiesz dlaczego, sprawdź artykuł o tym, jak zbudowane jest jacuzzi ogrodowe), ale warto, by można łatwo doprowadzić wąż. Zwróć uwagę na to, gdzie spuścisz wodę, jeśli poziom środka dezynfekującego jest wysoki w wodzie, nie będzie ona dobra dla roślin,
 • czy doprowadzony został prąd przewodami o odpowiednim przekroju i z odpowiednimi zabezpieczeniami. Nie podajemy tutaj konkretnych danych, gdyż zależą one od modelu, bardzo prosimy szczególnie zadbać o ten element, gdyż decyduje on o bezpieczeństwie kąpiących się,
 • czy stawiamy nasze spa na gruncie czy zamierzamy je zagłębić? Opis zagłębień przekracza ramy tego artykułu, postaramy się poświęcić mu osobny wpis, ale zachęcamy też do kontaktu. Dobrze zaprojektowane zagłębienie musi uwzględniać dość sporo czynników (sposób wchodzenia, dostępy do podzespołów, wody gruntowe itd.).

jacuzzi ogrodowe - zadaszeniePrzykrywać czy nie?

Daszek nad naszym spa może być przydatny głównie w trakcie deszczu (lub, jeśli zbyt mocno i długo operuje słońce). Większość użytkowników ceni sobie jednak widoki, szczególnie nieba w trakcie kąpieli i rzadko zadasza spa. Z punktu widzenia bilansu energetycznego urządzenia, zadaszenie nie ma specjalnego znaczenia (inaczej jest przy basenie ogrodowym), gdyż zazwyczaj jacuzzi ogrodowe jest odpowiednio izolowane i w komplecie ma pokrywę termiczną. Parowanie zatem jest ograniczone do minimum.

Paradoksalnie, zadaszenie może być ważniejszym rozwiązaniem dla tych, którzy się nie kąpią, by w okresie „gorszej” aury miały zapewnioną ochronę.

Korzystanie:

Gdy już wszystko jest na miejscu, pierwsza kąpiel za nami to warto pamiętać jeszcze o paru elementach:

 • przy zimowej kąpieli ręczniki i ubrania zostawiamy w ciepłym pomieszczeniu :),
 • dbamy o wodę! testujemy jej parametry nie rzadziej niż raz w tygodniu,
 • przy zakładaniu i ściąganiu pokrywy termicznej uważajmy gdzie ją kładziemy, by świeżo skoszonej trawy czy pamiątki po psie nie wprowadzić do spa ;),
 • zwykle przy pokrywie są mocowania – używajmy ich, zapobiegnie to dostępowi do spa przez niepowołane osoby – głównie dzieci.

Oczywiście ten artykuł nie wyczerpuje zagadnienia, jakim jest jacuzzi ogrodowe (przeczytaj np. artykuł o najczęstszych pytaniach), jego lokalizacja i wykorzystanie. Zachęcamy do komentowania i zadawania pytań, jak sądzisz, co jeszcze powinno zostać opisane?

WAŻNE – jeśli zaczynasz wykonywanie prac – podłączeń elektrycznych, podłoża – zadzwoń KONIECZNIE. Unikniesz błędów, zaoszczędzisz czas i pieniądze – łatwo o błąd a niektóre rozwiązania są dopasowane do konkretnych modeli!

 

Zadzwoń 500 850 850 lub wypełnij formularz poniżej:

* - pole wymagane

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

1 Comment

Zostaw komentarz

Have your say!

Wiadomość *

Imię *

email *

Zadzwoń Napisz

Newsletter