Działanie słońca – dbaj o swoje ogrodowe sprzęty

Zabezpieczenia też warto zabezpieczać

Zdecydowanie częściej temat przykryć do basenu, spa lub swimspa pojawia się w kontekście utraty ciepła. Szczególnie w chłodnych okresach.

Ale i w środku lata o przykryciu warto pamiętać, i to nie tylko jako o ochronie przed parowaniem czy utratą ciepła w nocy, ale także o  działaniu promieni słonecznych.

Nie tylko nasza skóra wystawiona na bezpośrednie działanie słońca może „oberwać” 🙂

Dlaczego?

Zobaczmy takie spa:

Okrągła wanna spa - foto - działanie słońca
Starszy model spa Denali, lekko zagłębiony, wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Wygląda urokliwie (przynajmniej ja lubię bardzo to zdjęcie i chętnie skorzystałbym ze spa mając taki widok). Właściciel pewnie jednak liczy się z pewnymi niedogodnościami związanymi z obudową lub pokrywą.

Jakimi?

Przede wszystkim z koniecznością większej dbałości o te elementy. Pokrywa i obudowa wystawiona na stałe działanie słońca i promieniowania UV powinny być odpowiednio zabezpieczone. Jak? Ano nieco podobnie, jak zabezpiecza się inne elementy – np. wspomniane w linku dachy, ale też kokpity samochodowe czy nasze ciało.

Zobacz działanie słońca

Najprościej to pokazać zamiast omawiać. Co prawda film akurat dotyczy basenu, nie spa i oczywiście nie Sundance, ale dobrze pokazuje problem:

http://youtu.be/NQ_aPGJFsOU

Generalnie, problemy np. z pokrywą do spa nie pojawi się w tak krótkim czasie, choć, jeśli promienie operują mocno, zauważymy zmianę odcienia. Po kilku latach  osłabiona będzie też odporność mechaniczna np. mocowań czy klamr.

Działanie czasu na spa
Na zdjęciu ok. 10-letniego spa widać upływ czasu i wpływ atmosfery. Drewniana obudowa nosi ślady odbarwień, wytrzymałość pokrywy została osłabiona o czym świadczą przedarcie, klamra jest wyraźnie poblakła.

Więc korzystając z basenu czy spa w ogrodzie zadbajmy o prawidłową konserwację elementów preparatami zabezpieczającymi, jeśli już zdecydujemy się na pozostawienie elementów na pełnym słońcu. Ale można też pomyśleć np. o zasłonach, choćby prostych zadaszeniach, pergolach bądź żaglach słonecznych.

Jeśli ktoś ma spa z drewnianą obudową (w Sundance przestano stosować drewno jako materiał wykończeniowy od roku 2005, w jego miejsce wszedł o wiele odporniejszy i wymagający mniejszej konserwacji SunStrong), nie powinien zapominać o olejowaniu czy lakierowaniu drewna.

Powiązane:

Kategorie:
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner