Niniejszy artykuł został napisany gościnnie przez Pana mgr. inżyniera Grzegorza Popielarskiego (firma Lentech) od lat specjalizującego się w wentylacji stref mokrych w obiektach basenowych i spa.
Punkt wyjścia – powody wentylacji spa
Podczas projektowania przydomowego SPA, w którego skład najczęściej wchodzą:
- wanna SPA,
- sauna fińska
- łaźnia parowa,
przychodzi moment, w którym Inwestor ze względu na dużą wilgotność w takich pomieszczeniach musi pochylić się nad sprawą wentylowania przestrzeni w sposób umożliwiający osuszanie i dostarczenie powietrza świeżego.
Jakie rozwiązania uwzględniać?
Sprawa jest o tyle skomplikowana, gdyż przedmiotowe przestrzenie są zwykle niewielkich rozmiarów, a najlepszy sposób osuszania – powietrzem świeżym – okazuje się zwykle kłopotliwy i kosztowny. Typowe podejście wymusza zastosowanie stosunkowo dużych urządzeń wentylacyjnych z wymiennikami krzyżowymi bądź rurką ciepła w wykonaniu basenowym, odpornych na wilgoć oraz chemię używaną do uzdatniania wody w wannach SPA. Ponadto należy pamiętać o wentylatorach kanałowych obsługujących sauny.
Optymalne rozwiązanie wentylacji dla domowego spa
Wedle moich doświadczeń i wieloletniej aktywności w branży basenowej, dobra wentylacja spa to następujące elementy:
- zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych, których wydajność osuszania obliczona zostaje dla konkretnego przypadku. Najczęściej proponujemy osuszacze kanałowe, które montowane są w sąsiednich pomieszczeniach technicznych, natomiast instalacja kanałowa w finale w strefie SPA zostaje zabudowana w sposób niewidoczny (przy domowym spa rodzaj materiałów użytych do budowy kanałów nie ma tak dużego znaczenia, jak w obiektach publicznych czy basenowych, gdzie parowanie jest 24-godzinne),
- regulacja wilgotności odbywa się poprzez czujniki wilgotności zamontowane w samym urządzeniu oraz wewnątrz samej strefy przebywania ludzi,
- dodatkowo dla wentylowania saun stosowane są wentylatory kanałowe, które w zależności od potrzeb czy preferencji użytkownika wyrzucają powietrze zużyte na zewnątrz lub zawracają je z powrotem wewnątrz strefy.
Nie wolno zapomnieć!
Należy bezwzględnie kompensować ilości powietrza wyrzucanego, powietrzem świeżym.
Jest to o tyle istotne, ponieważ po pierwsze należy utrzymać stałe podciśnienie w tego typu strefach, żeby powietrze wilgotne nie migrowało w inne części domu, a po drugie – równie ważne – należy pamiętać, iż do każdej strefy przebywania ludzi należy dostarczać powietrze świeże bogate w tlen.
Ponadto zbyt małe ilości powietrza świeżego powodują po dłuższym czasie uczucie stęchlizny i nieświeżości w naszej strefie relaksu.
Podsumowanie tematu – wentylacja spa
Reasumując, najlepszym rozwiązaniem wentylacji i osuszania strefy przydomowego SPA jest zastosowanie kondensacyjnego osuszacza powietrza wyposażonego w niewielki układ freonowy oraz dostarczenie powietrza świeżego w ilościach zapewniających przynajmniej jedną wymianę kubaturową dla tej przestrzeni w ciągu godziny.
Jeśli planujesz minibasen w domu sprawdź także artykuł o planowaniu.